DÜNYA HARİKALARI

Dünyanın Yedi Harikası, tamamı insanoğlu tarafından inşa edilmiş, olağanüstü antik yapı ve yapıtlar. Ayrıca Antik Dönemin Yedi Harikası adıyla da anılırlar. İlk olarak M.Ö. 5. yüzyılda tarihçi Heredot tarafından ortaya atılan bir kavramdır. Günümüzde geçerli kabul ettiğimiz yedi harika listesi, M.Ö. 2. yüzyılda son şeklini almıştır.

Günümüzde, malesef Dünya' nın Yedi Harikası'ndan sadece Keops Piramidi ayaktadır. Diğerleri yangın ya da deprem gibi nedenlerle yok olmuşlardır.

Dünyanın Yedi Harikası Keops Piramidi, Babil'in Asma Bahçeleri, Zeus Heykeli, Artemis Tapınağı, Rodos Heykeli, İskenderiye Feneri, Halikarnas Mozolesi olarak geçer. Dünyanın yeni yedi harikası, Portekiz'in başkenti Lizbon'daki Benfica Stadı'nda yapılan törenle ilan edildi. Ülkemizden Ayasofya camii ne yazık ki yeni yedi harikası içine giremedi. Bu harikalar, Ürdün'deki Petra Antik Kenti, Çin Seddi, Brezilya'daki Kurtarıcı İsa Heykeli, Peru'daki Machu Picchu Antik Kenti, Meksika'daki Chichen Itza Piramidi, İtalya'nın Roma kentindeki Colosseum ve Hindistan'daki Taç Mahal anıt mezarı olarak açıklandı.

 
Artemis Tapınağı
 
Babil Asma Bahçeleri
 
Chichen Itza Piramidi
 
 
Christo Redentor İsa Heykeli
 
Çin Seddi
 
Colosseum Anfitiyatrosu
 
 
Halikarnas Mozolesi
 
İskenderiye Feneri
 
Keops Piramidi
 
 
Machu Picchu Antik Kenti
 
Petra Antik Kenti
 
Rodos Heykeli
 
 
Taç Mahal
 
Zeus Heykeli
 
 
Gitara Dair | Sohbete Dair | Randevu Portali | Gitaroloji
Copyright 2009 © Tüm hakları saklıdır.
Hakkı ÜNALDI