DÜNYA MUTFAKLARI

Gurme son yıllarda bilgi birikimize iyice yerleşen kelimelerden biri olmuştur. Gurme nedir? Tam Türkçe' si tadbilir olarak açılabilir. Tatbilir, yemeklerin, şarap ve kahve gibi içeceklerin farklı çeşitlerinin tatlarını birbirinden ayırabilen, duyarlı damağı olan kişilere verilen addır. Gurme aslında yemek kültürü yüksek, yeme içme adabına hakim, sadece yemeyi değil, birazda mutfak işlerini de bilen ve anlayan kişilere yakıştırılır.

Mutfak aslında toplumun kültür mirasının yanında, yaşanılan cografya ilede etkilişim halinde. Örneklerle vermek gerekirse mesela, Arjantin dünyanın en çok sığır eti üreten ülkesidir. Arjantin mutfağı et yemeklerine dayalıdır. Güçlü mason yağmurları ve sıcak iklimin sonucu baratların çok olması Hint mutfağını etkilemiştir. Değişik baharat tadlrıyla bezenmiştir. Belçika' da ise patetes üretimi mutfaklarına yasınmıştır. Patatese çok fazla düşkün olan Belçikalılar, patatesinin 200'den fazla değişik yemeğini yapıyorlar.

Yemeklere lezzet katan neredeyse bütün sosların mucidi Fransızlardır. Sonra İtalyanlar gelirler. Fransa' da her yemekten sonra ve özellikle ikindi saatlerinde aperatifle birlikte önemli oranda peynir tüketirler. Dünya buğday üretimi göz önüne alındığıda geri sıradaki Fransa' da ekmek çeşitleri çok zengindir. Ordövr tanımını Fransızlar litaratüre sokmuşlardır. Ordör, yemekten önce alınan, mayonezli balık, salata, enginar, salam, Rus salatası gibi soğuk yiyeceklerdir.

Gelelim bizim mutfağımıza....
PADİŞAHLARIN SOFRASI OSMANLI MUTFAĞI....

Bir zamanlar, Asya'dan Anadolu'ya doğru akan Türk boyları, eski uygarlıkların mayaladığı bu topraklara Uzak Doğu'da oluşan o zengin kültürü büyük bir ustalıkla ve yol boyu, geçtikleri her ülkeden aldıkları malzemeyle zenginleştirerek taşımışlardı. Osmanlı mutfağını kısaca anlatmak inanın hiç kolay değil. Yüzyılların birikimine gelenekler, geleneklere zengin coğrafi etkinlik eklenince Osmanlı mutfağı tarihçilerin ilgiyle araştırdığı bir kültürel gerçek olarak karşımıza çıkıyor.

Türk mutfağı denildiğinde akla Türkiye'nin ulusal mutfağı gelir. Çok zengin kültürün ürünü olan bu olgu, Osmanlı kültürünün mirasçısı olan Türk mutfağı, Balkan ve Ortadoğu mutfaklarından etkilenmiştir. Ayrıca Türk mutfağı yörelere göre de farklılıklar gösterir. Bölgesel olarak Karadeniz mutfağı, Güneydoğu mutfağı, Orta Anadolu mutfağı gibi birçok yöreler kendilerine ait çok zengin bir yemek çeşitliliğine de sahiptir.

 
Alman Mutfağı
 
Amerikan Mutfağı
 
Arap Mutfağı
 
 
Avustralya Mutfağı
 
Avusturya Mutfağı
 
Azeri Mutfağı
 
 
Belçika Mutfağı
 
Brezilya Mutfağı
 
Bulgar Mutfağı
 
 
Çin Mutfağı
 
Danimarka Mutfağı
 
Fas Mutfağı
 
 
Fransız Mutfağı
 
Gürcü Mutfağı
 
Hint Mutfağı
 
 
Hollanda Mutfağı
 
İngiliz Mutfağı
 
İrlanda Mutfağı
 
 
İskoç Mutfağı
 
İspanyol Mutfağı
 
İsveç Mutfağı
 
 
İtalyan Mutfağı
 
İzlanda Mutfağı
 
Japon Mutfağı
 
 
Kore Mutfağı
 
Lübnan Mutfağı
 
Macar Mutfağı
 
 
Meksika Mutfağı
 
Özbek Mutfağı
 
Pakistan Mutfağı
 
 
Rus Mutfağı
 
Tayland Mutfağı
 
Yunan Mutfağı
 
Gitara Dair | Sohbete Dair | Randevu Portali | Gitaroloji
Copyright 2009 © Tüm hakları saklıdır.
Hakkı ÜNALDI