TÜRKİYE' MİZİN İLLERİ VE BÜYÜKŞEHİR BELEDİYELERİ

Türkiye, idari ve coğrafi şartlar göz önünde bulundurularak çeşitli idari bölümlere ayrılmıştır. Merkezi idare kuruluşu bakımından illere, iller ilçelere, ilçeler ise köylere ayrılmıştır. Mülki İdare Bölümleri denen bu yönetimi yani yönetme ve yürütme görevini, devletin atadığı valiler yerine getirir. İdari bölümlerin tespitinde coğrafi durumlar, ekonomik şartlar, kamu hizmetlerinin gerçekleşmesindeki gerekleri ve ulaşım durumları dikkate alınarak oluşturulur. Bir il; il merkezi, ilçe merkezleri ve ilçelere bağlı bütün köyleri kapsar.

Cumhuriyetin ilk yıllarında 63 olan il sayısı, sonradan Zonguldak' ın il olmasıyla 67 ye,değişen şartlar ve ihtiyaçlara göre bu gün 81'e ulaşmıştır. Gelişim süreçlerini tamamyan bir çok ilçe de il olmayı halen beklemektedir.

Diğer şehirlerimize göre daha çok gelişmiş, belediye sınırları içinde merkez ilçe dahil birden fazla ilçe bulunan, Türkiye'de merkez niteliğinde olan önemli şehirlere ise büyükşehir denir. Bu illerimiz, İstanbul, Ankara, İzmir, Eskişehir, Konya, Diyarbakır, Samsun, Adana, Antalya, Bursa, Adapazarı, Gaziantep, İzmit, Erzurum, Mersin, Kayseri olmak üzere onaltı tanedir.

Büyükşehir Belediyesi ise, büyük şehirlerde kurulan belediyelerdir. Büyükşehir Belediyesi, en az üç ilçe veya ilk kademe belediyesini kapsayan, bu belediyeler arasında koordinasyonu sağlayan; kanunlarla verilen görev ve sorumlulukları yerine getiren, yetkileri kullanan; idarî ve malî özerkliğe sahip ve karar organı seçmenler tarafından seçilerek oluşturulan kamu tüzel kişisi olarak tanımlanır.

 
Adana
 
Adıyaman
 
Afyonkarahisar
 
 
Ağrı
 
Aksaray
 
Amasya
 
 
Ankara
 
Antalya
 
Ardahan
 
 
Artvin
 
Aydın
 
Balıkesir
 
 
Bartın
 
Batman
 
Bayburt
 
 
Bilecik
 
Bingöl
 
Bitlis
 
 
Bolu
 
Burdur
 
Bursa
 
 
Çanakkale
 
Çankırı
 
Çorum
 
 
Denizli
 
Diyarbakır
 
Düzce
 
 
Edirne
 
Elazığ
 
Erzincan
 
 
Erzurum
 
Eskişehir
 
Gaziantep
 
 
Giresun
 
Gümüşhane
 
Hakkari
 
 
Hatay
 
Iğdır
 
Isparta
 
 
İstanbul
 
İzmir
 
Kahramanmaraş
 
 
Karabük
 
Karaman
 
Kars
 
 
Kastamonu
 
Kayseri
 
Kilis
 
 
Kırıkkale
 
Kırklareli
 
Kırşehir
 
 
Kocaeli
 
Konya
 
Kütahya
 
 
Malatya
 
Manisa
 
Mardin
 
 
Mersin
 
Muğla
 
Muş
 
 
Nevşehir
 
Niğde
 
Ordu
 
 
Osmaniye
 
Rize
 
Sakarya
 
 
Samsun
 
Şanlıurfa
 
Siirt
 
 
Sinop
 
Şırnak
 
Sivas
 
 
Tekirdağ
 
Tokat
 
Trabzon
 
 
Tunceli
 
Uşak
 
Van
 
 
Yalova
 
Yozgat
 
Zonguldak
 
Gitara Dair | Sohbete Dair | Randevu Portali | Gitaroloji
Copyright 2009 © Tüm hakları saklıdır.
Hakkı ÜNALDI